Články

Kategórie
 
 
 
 
 

Nie je gitara ako gitara

Keď niekto vysloví slovo gitara, väčšina z nás si pod tým predstaví drevený strunový hudobný nástroj s dutým telom a dlhým hmatníkom. Nie je však gitara ako gitara a v dnešnej dobe existuje už viacero druhov a poddruhov tohto nástroja, ktorého predchodcov vyrábali už Sumeri. Medzi základné tri kategórie, do ktorých dnes môžeme gitary zaradiť patria klasické, akustické a elektrické gitary.

Klasické gitary, alebo veľmi často nazývané aj ,,španielky“, majú spravidla o niečo širší hmatník, a preto sa používajú najmä na vybrnkávanie melódií. Majú nylonové struny a na takýchto gitarách sa väčšinou učia hrať deti v základných umeleckých školách.

Akustické gitary disponujú vďaka kovovým strunám hlasnejším a niekedy aj plnším alebo ostrejším zvukom. Ich hmatník je užší v porovnaní s klasickými gitarami a hudobníci ich používajú ako na vybrnkávanie melódií, tak na hru akordov. Jednou, dnes veľmi populárnou, podkategóriou akustických gitár sú elektroakustické gitary, ktoré majú vo svojom tele zabudovaný snímač, vďaka ktorému môžete nástroj po pripojení na kombo používať ako elektrický. Táto funkcia je výhodou najmä pre koncertujúcich hudobníkov, pretože svoj nástroj môžu pri vystupovaní jednoducho používať bez potreby nástrojového mikrofónu.

Elektrické gitary tvoria zvuk vďaka snímačom, ktoré zachytávajú kmitanie strún z feromagnetického materiálu. Snímač je ďalej prepojený so zosilňovačom a reproduktorom, z ktorého počujeme výsledný zvuk. Väčšina elektrických gitár je podstatne ťažšia, než akustické alebo klasické, práve kvôli tomu, že ich telo nie je duté. Elektrické gitary majú veľa podkategórií, najmä čo sa týka rôznych modelov, ako napríklad ST modely, LP modely, SG modely, semiakustické modely a mnoho ďalších.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu gitary, mali by ste predovšetkým zvážiť, na čo ju chcete používať a aké skladby chcete hrať. Bude pre vás gitara občasná kratochvíľa alebo nástroj, ktorý vás bude sprevádzať na profesionálnych koncertoch? Chcete hrať country alebo heavy metal? To všetko sa podpíše aj na druhu gitary, ktorý si vyberiete.

 

Akustické alebo digitálne piano

Akustický klavír alebo digitálne piano?

Klavír je vo svojom širšom ponímaní nie len hudobný nástroj, ale aj kus nábytku. Predtým, než sa rozhodnete investovať do hudobného nástroja ako je tento, je potrebné dôkladne si premyslieť jeho výber. Nie výber dizajnu či farby, ale predovšetkým výber jeho typu.

V dnešnej dobe sa čím ďalej, tým viac dostávajú do popredia digitálne piana, ktoré sú predovšetkým omnoho dostupnejšie a skladnejšie než klasické akustické piana. Sú taktiež o niečo lacnejšie a pre určitý typ hudobníkov aj praktickejšie. Ich prenos a manipulácia s nimi je jednoduchšia, pretože sú spravila vyrobené tak, aby ich hmotnosť nebola veľmi veľká.

Väčšina digitálnych pián ponúka základné funkcie ako zmena vydávaného zvuku, možnosť nahrávania, zabudovaný metronóm, či nastavenie hlasitosti, čo je výhodou najmä v prípade hrania v bytovom dome. Zvuk digitálneho piana je už natoľko vyvinutý, že je niekedy problém, rozoznať ho od klasického akustického klavíra. Dopad prstu na kláves je  autentický, práve vďaka kladivkovej technike klaviatúry a citlivosť klávesu na silu úderu a z toho vyplývajúca dynamika sa taktiež môže rovnať akustickej verzii klavíra.

Pri výbere digitálneho piana je však potrebné uvedomiť si, že nie každý je natoľko kvalitný aby pocit z hry na ňom zodpovedal pocitu z hry na akustickom piane. Náročnosť hudobníka je práve jeden z faktorov, kvôli ktorým sa mnoho klaviristov rozhodne uprednostniť spoľahlivé akustické piano pred jeho modernou digitálnou verziou. Plný, výrazný a teplý zvuk, z ktorého niekedy až naskakujú zimomriavky dokáže ponúknuť len ,,starý dobrý“ akustický klavír. Tie sú vyrábané z dreva, zväčša zo smreku, čo na jednej strane prispieva k náročnej manipulácii s nástrojom, no na druhej strane má jeho zvuk, práve vďaka materiálu z ktorého je vyrobený, nenahraditeľnú podobu.

Drevo, ktoré sa časom mení, prispieva aj k tomu, že nástroj časom mení odtienky svojho zvuku. Nie nadarmo sa hovorí, čím viac sa na klavíri hrá, tým má krajší zvuk. Na dnešnom hudobnom trhu už však takéto kúsky nie sú veľmi dostupné.

Výber klavíra je veľmi náročný, existuje mnoho druhov, modelov alebo značiek. Ak rozmýšľate nad kúpou takéhoto nástroja, premyslite si, čo presne od neho očakávate a aké sú vaše nároky. Tak akustický klavír alebo digitálne piano?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia