Keď niekto vysloví slovo gitara, väčšina z nás si pod tým predstaví drevený strunový hudobný nástroj s dutým telom a dlhým hmatníkom. Nie je však gitara ako gitara a v dnešnej dobe existuje už viacero druhov a poddruhov tohto nástroja, ktorého predchodcov vyrábali už Sumeri. Medzi základné tri kategórie, do ktorých dnes môžeme gitary zaradiť patria klasické, akustické a elektrické gitary.

Klasické gitary, alebo veľmi často nazývané aj ,,španielky“, majú spravidla o niečo širší hmatník, a preto sa používajú najmä na vybrnkávanie melódií. Majú nylonové struny a na takýchto gitarách sa väčšinou učia hrať deti v základných umeleckých školách.

Akustické gitary disponujú vďaka kovovým strunám hlasnejším a niekedy aj plnším alebo ostrejším zvukom. Ich hmatník je užší v porovnaní s klasickými gitarami a hudobníci ich používajú ako na vybrnkávanie melódií, tak na hru akordov. Jednou, dnes veľmi populárnou, podkategóriou akustických gitár sú elektroakustické gitary, ktoré majú vo svojom tele zabudovaný snímač, vďaka ktorému môžete nástroj po pripojení na kombo používať ako elektrický. Táto funkcia je výhodou najmä pre koncertujúcich hudobníkov, pretože svoj nástroj môžu pri vystupovaní jednoducho používať bez potreby nástrojového mikrofónu.

Elektrické gitary tvoria zvuk vďaka snímačom, ktoré zachytávajú kmitanie strún z feromagnetického materiálu. Snímač je ďalej prepojený so zosilňovačom a reproduktorom, z ktorého počujeme výsledný zvuk. Väčšina elektrických gitár je podstatne ťažšia, než akustické alebo klasické, práve kvôli tomu, že ich telo nie je duté. Elektrické gitary majú veľa podkategórií, najmä čo sa týka rôznych modelov, ako napríklad ST modely, LP modely, SG modely, semiakustické modely a mnoho ďalších.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu gitary, mali by ste predovšetkým zvážiť, na čo ju chcete používať a aké skladby chcete hrať. Bude pre vás gitara občasná kratochvíľa alebo nástroj, ktorý vás bude sprevádzať na profesionálnych koncertoch? Chcete hrať country alebo heavy metal? To všetko sa podpíše aj na druhu gitary, ktorý si vyberiete.